Jak pěstovat bambus

1) Všechny bambusy potřebují dobře propustnou čerstvou půdu (ne jíly a utužené a zamokřené půdy, či jen písek) – ideální je kvalitní zemina a kompost s pískem. Pro většinu druhů je potřeba vybrat před větrem chráněné stanoviště. Zvláště pro choulostivější a velkolisté druhy. V našich podhorských a horských oblastech pěstování bambusu moc nedoporučujeme a když ,tak jen ty nejodolnější zástupce rodu Fargesia.

2) Phyllostachysy (tyčové bambusy) obecně potřebují spíše slunečné a světlé stanoviště.

3) Fargesie, Pleioblasty, Sasy apod. rostou dobře na slunci , ale některé druhy dávají u nás přednost polostínu až světlému stínu.

4) Největší problém bambusů v našich podmínkách v zimě je kombinace mrazu, sucha, větru a předjarního slunce. když půda promrzne, nedostanou se k vláze a mohou uschnout, nikoliv zmrznout. Vítr k tomuto efektu jen přispívá. Proto je dobré je občas zalévat i v zimě , když nemrzne. Choulostivějším druhům tvořícím tyčovinu nebo velkolistým Pseudosasa je dobré najít před větrem chráněné stanoviště.

5) Pro bambus je ideální dostatek vláhy po celou sezónu. Bambus je rostlina stálezelená .Zvýšenou pozornost při zálivce věnujeme hlavně mladým rostlinám. Některé fargesie stáčejí listy a tím se chrání odparu vody. V létě to může být signál k zalití . To samé rolování listů během zimních měsíců nebo předjaří s ostrým sluncem a větrem, pokud je půda vlhká , se zálivkou nespojujte ! Bambus není bažinná rostlina, nemá tudíž rád, když mu kořeny a rhizomy stojí ve vodě!!! (což se děje v těžkých, jílovitých a utužených půdách). Když je půda zamrzlá ,Nezaléváme !

6) Opadané lístky z bambusů doporučujeme pod bambusy ponechat – mají tak vlastní mulčování.

7) Phyllostachysy, (Pseudosasy a Semiarundinarie), tj. tyčové bambusy rostou velmi rychle a potřebují dostatečnou zásobu živin. Hnojíme od začátku dubna hnojivy určenými pro trávy a trávníky a opakujeme po třech týdnech až do poloviny července. Jednou za 2 roky v srpnu nebo v předjaří můžeme u porostů , ze kterých chceme vytvořit lesík přihnojit odleželým koňským hnojem ve slabé 3-5 cm vrstvě.

8) Fargesie hnojíme opět od dubna stejnými hnojivy jako v bodě 6) a to rozhozem do trsu . Všeobecně je dobré hnojit menší dávkou , ale často (jednou za 3 týdny). Pro fargesie se mi osvědčilo hnojivo Osmocote . Trsnaté bambusy nehnojíme k. hnojem na povrch. Při výsadbě se zaměříme na dostatečně šírokou jámu , kterou vyplníme dobrým kompostem od babičky50% a přimícháme kyselou rašelinu.30% se zbytkem dobré zahradní zeminy.

9) Ke konci léta a začátkem podzimu můžeme přihnojovat bambusy hnojivy s větším obsahem draslíku a hořčíku pro lepší odolnost a vyzrávání pletiv.

10) Trsnaté bambusy (Fargesia sp.) nepotřebují protikořenovou folii proti nekontrolovatelnému rozrůstání podzemními výběžky. Rostou v trsech , které se zvětšují. Výjimka je, když ji sázíme k jezírku vytvořeného z folie. Ze speciální folie 2mm/70HDPT , která se používá u výběžkazých druhů vytvoříme oddělení ve tvaru C směrem k jezírku.

11) Ostatní bambusy (rody Phyllostachys, Pseudosasa, Semiarudinaria, Pleioblastus, Sasa, Sasaella, Indocalamus, Hibanobambusa, Bashania, , atd.) protikořenovou folii 2mm//70 HDPT potřebují, pokud jimi nechceme pokrýt větší plochu, nebo jim jejich místo a tvar chceme přímo vymezit.

12) Nejlepší období pro sázení bambusů u nás je konec března až září, aby do zimy stačily zakořenit. V teplých oblastech Evropy sázejí i na podzim , protože nemají mrazy . U nás je možné v podzimních měsících vysazovat fargesie , které umí stočit list (nitida ,jiuzhaigou mur.)

13) Přesazování bambusů na pozemku je vhodné učinit v předjaří (březen) nebo potom , nejde-li jinak v září . Po přesazení je nutná redukce nadzemní části v poměru ke kořenům o 1/3-až 1/2 . Po přesazení rostliny nehnojíme , abychom je nepopálili. Počkáme cca 10 dní.

14) Řez a střih bambusů je velmi důležitý pro jejich vzhled a růst. Bambus je velice vitální, přizpůsobivá a krásná rostlina.:) Bambusy tvořící tyčovinu (Phyllostachys) , můžeme pěstovat dvěma způsoby:

  • A) necháme je růst a moc do nich nezasahujeme. Odstraňujeme pouze zlomená či uschlá stébla . Tuto variantu použijeme , pokud se chceme odstínit od sousedů nebo jen zakrýt nevzhledný pohled na něco. O pohled na tyče a do trsu nám nejde.

 

  • B) Pěstujeme si bambusový lesík nebo máme tyčové druhy u zdi a jde nám o větší průměry stébel , pak musíme pracovat . Každý rok v předjaří nebo v srpnu vyřízneme ¼ až 1/3 slabých , starých nebo poškozených stébel. Tím rostlinu prosvětlíme a podpoříme růst silnějších stébel. V květnu vyrostou mladé výhonky a ty extrémně malé můžeme vylomit hned na začátku , aby rostlinu nevysilovaly. Máme li jedlý druh , tak uvaříme a sníme . Pokud si zasadíme nový bambus , počkáme 3 roky a teprve potom se pustíme do řezů .

Trsnaté Fargesie můžeme nechat přirozeně růst a provádíme pouze estetický řez. (kdykoliv) . Pokud z nich chceme vytvořit pravidelný živý plot , tvarujeme v předjaří nebo v srpnu. Z druhu s jemným listem můžeme vytvořit krásný tvarovaný plot.
Pokryvné bambusy Sasa..) se doporučuje jednou za dva roky posekat na 20-50 cm dle druhu a to v předjaří , aby se porost výškově ujednotil a omladil.

15) Kvetení bambusu není pro nás bambusáře žádnou radostí. Jednou, a to dříve či později, vykvete každý bambus. U některých druhů je to v horizontu několika desítek let, u jiných stovky let. Mechanismy, které kvetení spouštějí a řídí, ještě nejsou biology a botaniky dostatečně prozkoumány. Někdy je vykvetení velmi rychlé, ale většinou jej lze nejdříve pozorovat v domovině bambusu a v teplejších oblastech. Kvetení může být jen částečné , kdy si rostlina pár let pokvítá a tvoří semena (většinou sterilní)například u Phyll.glauca Yunzhu nebo jde o kvetení totální , které pozorujeme hlavně u trsnatých bambusů (Fargesia) . Nové generace pokvetou později a na ty se zaměřujeme..
Celý proces je třeba sledovat a činit závěry až po několika letech pozorování dotyčného druhu, a proto by tento fakt nadšence a zájemce o tyto rostliny v žádném případě neměl odradit.

16) Co dělat když kvete? Na internetu a v knihách jsou různé rady. Pravdou je, že se nic moc se dělat nedá. Základem je zjistit, zda se jedná o částečné nebo totální kvetení. U varianty TOTÁLNí můžete v klidu vykopat a přemýšlet o nové výsadbě. U kvetení částečného je důležité rostlinu udržovat v dobré kondici, hnojit zalévat. Cílem je  aby kvetení urostla, což může trvat roky. Kvetení ji vysiluje a to je často důvodem úhynu. Někteří pěstitelé doporučují otrhat semena, ale toto nedoporučuji , protože rostlina začne tvořit nová a vysílí se ještě vic.

Za kvetení bambusů však neneseme žádnou odpovědnost. Zákazník by měl při koupi bambusu počítat s touto eventualitou a být na možnost vykvetení připraven, případně žádat druh který nedávno kvetl a z něhož jsou již v prodeji nové generace, které doufáme delší čas nepokvetou