Co je to bambus?

Bambusy řadíme do skupiny jednoděložných rostlin do čeledi lipnicovitých a dále jako podčeleď bambusovité. Tato podčeleď se dále dělí na dva kmeny: dřevité a bylinné. My se dále zaměříme na první kmen tj. dřevité, protože bylinné bambusy nejsou v našich přírodních podmínkách pro pěstování použitelné.

Bambusy mohou být jednoduše definovány jako štíhlé nebo křovité trávy s dřevitými dutými stvoly (tyčemi) různého tvaru, délky, tloušťky, barvy atd. Při dodržení jejich nároků a přírodních podmínek je jejich charakteristickým rysem, že zůstávají i v našich podmínkách po celý rok stále zelené.

Ve srovnání s travinami jsou bambusy dřevnaté a až na výjimky si zachovávají habitus a listoví po celou dobu vegetace, a to i v období vegetačního klidu, kdy jsou mnohé trávy ve svém přirozeném prostředí srovnány se zemí vlivem tvrdé zimy nebo jsou spaseny dobytkem.

Symbolika bambusů

Bambus ve východních kulturách symbolizuje pružnost, dlouhý život a štěstí. Bambusová stébla jsou často spojována s osvícením. Občas symbolizují samotného Buddhu. Pro buddhismus nebo taoismus má bambus náboženský význam v kaligrafickém umění (krasopis).