Miscanthus sinensis ´Sarabande´ / ozdobnice čínská

Miscanthus sinensis Sarabande leto

Miscanthus sinensis ´Sarabande´ léto

 
Miscanthus sinensis Sarabande detail listu

Miscanthus sinensis ´Sarabande´ detail listu

 
Miscanthus sinensis Sarabande nakvetani

Miscanthus sinensis ´Sarabande´ nakvétání

 
miscanthus_sarabande_kvety

Miscanthus ´Sarabande´ květy

 


Rozměry:

výška u nás cca 1,5 – 1,8m,  šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší utužené, jílovité, přemokřené či kyselé půdy.

Původ: 
Introdukována Kurtem Bluemelem (USA).

Znaky:
Vzdušný vázovitý trs úzkých tuhých listů s bílým proužkem uprostřed, slabě převisajících, na podzim vydrží dlouho zelený, poté barví do žluta. Hnědavé úzké květy se objevují od září výše nad listy. Na zimu zešednou. Podobný kultivaru ´Gracillimus´, ale trs je více vytáhlý nahoru a kvete dříve.

Použití:
Jako solitera nebo do kombinací s menšími nebo většími kvetoucími travami, keři a trvalkami. Ve stinnějších místech má tendenci se vytahovat za světlem. Při nedostatku světla kvete špatně nebo vůbec a listy se tolik nevybarví. Vhodná do nádob.

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.