Calamagrostis brachytricha – třtina chloupkatá

Calamagrostis brachytricha – listy na jařeCalamagrostis brachytricha v květuCalamagrostis brachytricha podzimní efekt

Rozměry výška cca 0,8 – 1,2 m, šířka o něco menší

Nároky: Propustná sušší i kamenitá zahradní půda na slunci i polostínu. U nás plně mrazuvzdorná, problémy v zimě však může mít, a to na přemokřených tmavých místech.

Původ: Korea, Východní Asie, v kultuře od roku 1966, kdy dovezl Dick Lighty z Pennsylvánie první semena.

Znaky: Výrazně vzpřímený hustý trychtýřovitý trs ostrých tuhých, na koncích slabě převisajících šťavnatě zelených listů. Nakvétat začíná v hojném počtu koncem léta (srpen, září) výraznými šedavými až nafialověle růžovými širokými latami, které pak v suchém stavu často vydrží až do jara. Listy nejdříve barví do krásné žluté a na zimu usychají, rostlina u nás zatahuje. Tento druh patří k nejkrásnějším z rodu třtina. Raší brzo, při teplém počasí již v průběhu března, proto může někdy namrzat.

Použití: Nádherná pro soliterní výsadby ve větším počtu kusů sázených blízko k sobě nebo pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými výrazně barevnými druhy lučních či stepních druhů travin a trvalek či jako lemy i ve světlém stínu. Největší efekt má v květu a pak při podzimním barvení. Na příznivých stanovištích se i někdy vysemeňuje, na rozdíl od její u nás zdomácnělé příbuzné Calamagrostis epigeos (třtiny křovištní), není nijak invazivní. Květy se dají krásně použít do suchých kytic.

Péče: Na jaře (III-IV) opatrně sestřihneme odumřelé listy cca 5-10cm nad zemí – POZOR NA BRZKÉ RAŠENÍ, ABY NEDOŠLO K POŠKOZENÍ NOVÝCH STÉBEL. Při dostatku vláhy pak rychle naroste do své výšky. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin.

Category: