+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´

Phyll_aureosulcata_spectabilis

Phyllostachys aureosuclata ´Spectabilis´ soliterní exemplář

Phyll_aureosulcata_spectabilis

Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´ stébla

Phyll_aureosulcata_spectabilis

Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´ porost

Phyll_aureosulcata_spectabilis_nova_stebla

Phyllostachys aureosulcata ˇSpectabilis´ nová stébla

Phyll_aureosulcata_spectabilis_vyhonek

Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´ výhonek

Phyll_aureosulcata_spectabilis_oslunene_steblo

Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´ osluněné stéblo

Rozměry:
výška 5-6 (9) m šířka různá (výběžkatý)

Nároky:
Humózní kvalitní propustná půda s celoročním dostatkem vláhy. Má rád slunné, před zimním mrazivým větrem chráněné stanoviště.

Odolnost: n

Původ:
Přírodní inverzní mutace původního druhu z Číny (Zhejiang).

Znaky:
Nejodolnější bambus se zlatou tyčovinou a kontrastní zelenou drážkou [sulkou] pro pěstování u nás. Velmi oblíbený u pěstitelů na celém světě pro jeho nenáročnost a odolnost vůči mrazu. Stébla rostou cik-cak stejně jako u původního druhu. Tyčovina se na osluněné straně vybarvuje do purpurovo-oranžova. Některé listy mohou mít slabé zlatobílé panašování. V posledních letech někteří pěstitelé z Evropy a USA nakupují bambusy tohoto druhu přimo z Číny, a tak se můžeme setkat s větší variabilitou klonů, jak ve vzhledu stébel, tak i v odolnosti. Tento druh provázeji časté samovolné mutace, a tak se můžeme v porostu setkat se stébly s větším množstvím zelených proužků, či protáhlou zelenou sulkou přes více internodií. Některé stabilní mutace daly za vznik novým formám. Viz katalog. Tento bambus je výbězkatý, s jedlými výhonky.

Použití:
Skvělý jako solitera a na bambusové lesíky a houštiny. Krásně vynikne kontrast, má- li stálezelené pozadí tvořené stálezelenými taxony. Nemáme-li moc místa, jako krásné pozadí poslouží zeď porostlá stálezeleným brečťanem Hedera helix .